THEME PARK BİLETİ AL
TR

FRANCO DRAGONE

Franco Dragone, kültürel yaratım şirketi Dragone’nin Kurucusu ve Sanat Direktörüdür. Bugün dünyanın en çok aranan sanat yönetmenlerinden biri olan Dragone, 80’lerde ve 90’larda insan performansını, dansını, yaşamın dört unsurunu, teknolojiyi ve müziği karıştırarak yeni bir tür üretmesi ile ünlüdür. Franco’nun ilk günlerinde yarattığı şovlar, Las Vegas’taki canlı eğlencenin yüzünü sonsuza dek değiştirmiştir ve onlarca yıl sonra bu şovlar hâlâ gece boyunca ayakta alkışlanmaktadır.

Franco Dragone, güney İtalya’nın küçük bir kasabasında dünyaya gelmiş, erken yaşta ailesi ile birlikte Belçika’ya taşınmıştır. Franco, Mons Konservatuarı’nda tiyatro okumaya devam ederek Komedi Del Art ve siyasi tiyatroya âşık olmuştur. Franco, o zaman kendi eserlerini ilk defa yaratarak, etrafındaki kişilerin üzüntülerini ve hayallerini duygusal olarak yüklü, yaşayan sanat eserlerine çevirmiştir.

1980’lerde Franco, yeni oluşmakta olan Cirque du Soleil’e katılmış, Yaratıcı Direktör olarak en büyük başarılara imza atmıştır ve onların tüm dünyadaki yükselişlerinde önemli bir rol oynayacaktır. On iki yıllık süre zarfında aralarında Le Cirque Réinventé, Nouvelle Expérience, Saltimbanco, Quidam, Mystère, Alegria, “O” ve La Nouba gibi şovların yer aldığı ondan fazla şovun altına imzasını atmıştır.

2000 yılında sanatsal, girişimci ve sosyal amaçlarla harekete geçen Franco, memleketi La Louvière’ye geri dönerek Dragone’yi kurmuştur. La Louvière, Franco’nun yarattığı tüm üretim süreçlerinde yer alan birinci sınıf ekiplere ev sahipliği yapmıştır. Şirketin son on yıl içindeki en önemli şovları arasında: Celine Dion Yeni Bir Gün; Le Rêve (Las Vegas); Dans Eden Su ve Tabu Evi (Macau); Aida (Napoli); Han Şovu (Wuhan, Çin); Paris Merveilles (Lido, Paris); Dai Şovu (Xishuangbanna, Çin); Philipp Kirkorov – Ben (Rusya); Land of Legends (Efsaneler Ülkesi) (Antalya, Türkiye) yer almaktadır.

www.dragone.com